ABS lavinové batohy
 
„Hledali jsme nejefektivnější způsob, jak přežít pád do laviny a následné zasypání sněhem“, řekl  Peter Aschauer, když referoval o základních principech lavinových batohů ABS. Základem bylo vytvoření optimálního a bezpečného produktu pro každého, kdo se pohybuje ve volném terénu. Nový ABS TwinBag je výsledek třiceti let zkušeností, nepřetržitého vývoje a uplatňování praktických zkušeností.
 
Vývoj systému ABS
 
V 70.letech jeden lesní pracovník v Německu učinil zajímavou zkušenost. Ačkoliv byl stržen lavinou, zůstal na povrchu díky objemným kanystrům, které měl na ramenou. Začaly tedy  pokusy s objemnými kanystry a balony. Zrodila se myšlenka lavinového batohu.
V roce 1980 Peter Aschauer přihlásil patent po prvním lavinovém testu. Založil společnost ABS Peter Aschauer GmbH a začal vyvíjet systém, který dovoloval obětem strženým lavinou získat dostatečný objem během několika sekund tak, aby nedošlo k žádnému omezení jejich schopnosti se pohybovat a zvládnout situaci.
 
1985 První prezentace kompletně funkčního lavinového batohu na výstavě ISPO. První reakce byly různé. Předcházení zasypání lavinou nebylo v minulosti považováno za důležitý faktor pro přežití oběti lavin.
 
1989 Během „Ski-Plus týdnů“ akcí které byly pořádání DAV Summit Club byli všichni zůčastnění všestranní lyžaři vybaveni ABS lavinovými batohy. Byl to tedy první příspěvek k obecnému povědomí o lavinovém systému ABS na veřejnosti.
 
1995 Uznávaný Švýcarský lavinový institut pro výzkum sněhu a lavin SLF Davos souhlasil s uskutečněním série testů. Systém ABS byl tehdy kompletně přestavěn.
 
1996 První prezentace systému ABS s dvěmi airbagy (TwinBag) Dva airbagy byly instalovány z původního umístění na vrchu batohu (kde byl původně jenom jeden airbag) na boky batohu. Cílem bylo zlepšení funkce batohu, současně byla zredukována hmotnost ca na 1kg. Batohy byly designovány a vyráběny firmou VauDe. Současně byla představena na ABS® TwinBag batohu nová aktivace. Problematické lanko vedené v bovdenu nahradila pyrotechnicko-pneumatická aktivační jednotka. 
 
1998 Firma Deuter po vyvinutí ABS® TwinBag začala zlepšovat samotné batohy a pomohla k rozšíření systému. Batohy se staly komfortnějšími a vysoce funkčními pro veškeré aktivity počínaje skialpinismem, volným lyžování, apod…
 
2002 Dynafit se stává světovým distributorem ABS. Je to v době, kdy se Dynafit stává dceřinnou značkou firmy Salewa a ABS se tak dostává na světové trhy.
 
2003 Byl vyroben ABS® TwinBag se speciálním využitím pro freeridery. Tento velmi lehký batoh s  neoprénovým bederním pásem přesně obepínal tělo. Batoh pak skvěle seděl na těle, což je velmi důležité právě při stržení lavinou a zároveň chránil jezdcova záda v terénu.
 
2004 Nové designy pro batohy s objemem 15, 30 a 50 litrů - řada batohů s názvem Ecoline.
 
2005 Použitím nových materiálů na airbagy se zjednodušilo jejich rolování a balení. Díky tomu mohly být batohy inovovány. Vznikla nová řada ESCAPE. Airbagy byly uskladněny v plochých kapsách boku batohu bez jakéhokoliv zásahu do ostaních částí batohu.
 
2008 Vzniká patentovaná ABS® Vario linie. V současné době je to nejlepší řešení pro požadavky skialpinistů, freeriderů, horských vůdců a horských záchranných služeb. Tento systém obsahuje dvě části: Zádovou jednotku ABS® Base Unit s integrovaným systémem ABS® TwinBag a „Zip On“, tj. připínací část s různými objemy batohů. Sytém je tedy variabilní od jedodenních túr až po vícedenní akce. Uživatel má vždy ABS® Base Unit čili základní jednotku s airbagy a podle požadavku túry si k ní připne odpovídajích litráž batohu.
 
2009 S ABS bezdrátovou radiovou aktivací se stává pobyt ve volném terénu bezpečnější.  Při stržení skupiny lavinou může jednotlivec aktivovat ABS všem členům skupiny. Velmi důležité je to například v situacích, kdy dojde při stržení lavinou k šoku a ztrátě koncentace a nebo k nějaké jiné situaci, která by zabraňovala aktivaci strženou osobou.
 
2010 Výrobci batohů ABS jako první na světe začali používat extrémně lehkou kartuši s aktivačním plynem vyrobenou z karbonu. Hmotnost samotného systému se tak zredukovala až o 50%.  ABS se díky tomu ještě víc přiblížilo požadavkům skialpinistů a freeriderů. ABS TwinBag se díky tomu stává uživatelsky velmi příjemným.
 
2011 Představena řada Powder line, tj. ABS Zip-On systém 
s batohy Powder Unit, určená převážně pro freeridery. 
s novým designem  a  lepším přístupem pro lavinové záchranné 
pomůcky.
 
Od roku 2008 značku ABS Airbag v České republice a na Slovensku zastupuje firma NAMCHE. 
 
 
 
Naše největší výhoda pro budoucnost je naše minulost.
Petr Aschauer, zakladatel firmy a autor systému ABS
 
 

ABS Airbag v eshopu Namche

 

Velkoobchodní zastoupení značky ABS Airbag