SKI TRAB je italská rodinná firma se sídlem i výrobou v Bormiu, která produkuje špičkové skialpinistické a běžkařské vybavení úplně pro každého. V modelové řadě naleznete speciální ultralehké modely pro světové šampióny, ale i lyže vhodné pro freeriding a klasický skialpinismus. Výroba běžek je, co do objemu, menšinovou záležitostí, ovšem ne náhodou se SKI TRAB začíná prosazovat i v této oblasti. Vždyť poslední z vítězů Jizerské padesátky jel právě na SKI TRABech. Firma se zaměřuje i na výrobu dalšího skialpinistického vybavení od stoupacích pásů a holí přes batohy až po speciální oblečení. Výroba v této malé rodinné firmě se zcela vymyká běžným představám o tovární produkci lyží. V duchu šedesátileté rodinné tradice zde není kladen důraz na množství vyprodukovaných lyží, ale na nejvyšší možnou kvalitu, spolehlivost a životnost. Několik málo zaměstnanců se tu v každé fázi výroby snaží o maximální naplnění těchto priorit, což je garantováno několikastupňovou kontrolou jakosti. Na každých lyžích SKI TRAB si tak můžete díky speciálnímu kódu zjistit, kteří pracovníci jsou odpovědni za kvalitu právě Vašeho páru lyží. Dalším zajímavým údajem je přesné datum výroby lyží.

  

Proces vzniku lyží je zcela podřízen nárokům na maximální kvalitu. Proto logicky začíná nepřetržitým vývojem nových technologických řešení a testováním nových materiálů. To umožňuje firmě SKI TRAB, téměř v každém kroku vlastní výroby, uplatňovat inovativní postupy, které SKI TRAB zásadně odlišují od jiných výrobců. Patří mezi ně využití špičkových (byť velmi drahých) materiálů. Příkladem může být aramid, což je speciální druh karbonu vynikajících vlastností, jinak využívaný v kosmickém a leteckém průmyslu, nebo nejkvalitnější druhy dřeva a oceli. Charakteristické je manuální sestavení čtrnácti vrstev, strojově lepených při nízkých teplotách, kdy nedochází k deformaci a znehodnocení materiálu, za použití speciálního lepidla vlastní výroby. Při povrchových úpravách skluznice i svrchního obalu lyže se využívá mikro- a nano– technologií, které prodlužují životnost a zvyšují odolnost lyží.

 

Ve výčtu technologických superlativ by se dalo pokračovat velmi dlouho. Nejen tyto technologické výjimečnosti jsou důkazem o tom, že SKI TRAB není pouhou marketingovou firmou, jak je tomu u většiny dnešních výrobců lyží. U SKI TRABU se díky permanentnímu vývoji a osobnímu přístupu odehrávají zásadní technologické změny ve světě skialpinistických lyží. Nejdůležitější devizou však vždy bude nadšení a osobní přístup k výrobě. Je proto logické, že závodní skialpinistická špička a profesionální horští vůdci téměř výhradně používají právě lyže SKI TRAB. Není však velkým překvapením, že i mezi rekreačními skialpinisty se SKI TRAB stal v posledních letech téměř kultovní záležitostí.

 

První lyže SKI TRAB opustily továrnu v roce 1946. Celé byly vyrobeny z jasanového dřeva. Od této chvíle se dřevařská dílna pomalu měnila v továrnu na lyže a v šedesátých letech SKI TRAB, jako jedna z prvních firem, používala ocelové hrany. V roce 1962 se na Mezinárodním veletrhu v Miláně (MIAS) představily první skloláminátové SKI TRABy a o pár let později předvedla firma "pružné" hrany lyží. Během své téměř šedesátileté profesionální dráhy se SKI TRAB posunula značně vpřed zásluhou nejen moderní technologie, ale i skutečné vášně pro hory. Firemním sídlem je Bormio, proslulé turistické horské středisko, město šampionů a sportovců.

 

Díky stálé a skutečné spolupráci s horskými odborníky odpovídají SKI TRABy zcela potřebám lyžařů. V současnosti vyrábí SKI TRAB nejlehčí a zároveň nejspolehlivější skialpinistické lyže na světě, které poskytují nejlepší komfort světovým šampionům při mnohých vítězstvích. V roce 2004 se, díky vývoji odlehčené technologie, zrodil model PIUMA DUO 4 axis, který k dokonalé lehkosti přidal i vynikající lyžařské možnosti a snadné ovládání.

 

Úspěchy, kterých SKI TRAB dosáhla, nezměnily podstatu a duch firmy. Její obchodní značkou nadále zůstává zkušenost, vášeň a řemeslnická péče v každém výrobním kroku.

 

Značku Ski Trab v Česku, Slovensku a Polsku zastupuje od roku 2002 firma NAMCHE.

 

 

 

 

 SKI TRAB v eshopu Namche

 

velkoobchodní zastoupení značky Ski Trab