O nás

Jaká je historie Namche?

 

Společnost Namche - Outdoor, Travel & Climbing Center byla založena v září 1998. V té době měla čtyři společníky a jejím hlavním stanem byla outdoorová prodejna Namche v Praze na Malé Straně naproti Tyršáku.

Věnovali jsme se prodeji vybavení pro turistiku, cestování a horolezectví. Už v roce 1998 jsme prodali i náš první skialpový set. Postupně jsme rozšiřovali sortiment, abychom zákazníkům mohli nabídnout co nejširší výběr a co největší kvalitu. V zimě 2000-01 jsme začali půjčovat první skialpové sety a na jaře se rozběhly první kurzy lezecké školy – na stěně a na skalách.

Léto 2001 pro nás ale nebylo vůbec příznivé. Rekonstrukce ulice uzavřela přístup do prodejny i pro ty nejvěrnější zákazníky. To celé trvalo skoro devět měsíců. Jako jediné východisko se ukázala změna působiště a tak jsme se na podzim 2001 stěhovali z Újezda na Palmovku. Ačkoliv to zpočátku nevypadalo, rozhodnutí to bylo štastné. Zázemí, které jsme na Palmovce získali, nám umožnilo rozvíjet firmu směrem, o kterém jsme vždycky snili.

Ve spolupráci s majitelem domu, p. Falladou, vzniklo v objektu zajímavé a členité Sportcentrum, kam jsme velice rádi přemístili naši horoškolu. Sportcentrum se pak každý rok rozrůstalo o nové prostory, dokud jsme nevyužili všechny možnosti rozšíření. Prodejna se v nových prostorách také rychle zabydlela, rozšířili jsme půjčovnu, skialpinistům nabídli kompletní servis lyží, vázání i pásů a začali se specializovat na kompletní skailpinistickou nabídku.

S přibývajícími zákazníky vyvstal požadavek na lepší a přehlednější uspořádání prodejny. V roce 2005 v létě jsme se tedy pustili do rekonstrukce lezeckého a skialpového podzemního patra. Na podzim 2005 jsme prostory rozšířili o nový sklad a půjčovnu. A v létě 2006 jsme se pustili i do rekonstrukce přízemí prodejny. V tomto stavu se k nám vejde i více zboží i více zákazníků.

V létě 2005 se pan Radjendra Shrestha stal honorárním konzulem (tehdy) Nepálského království a v části naší kanceláře (v zadní části prodejny) vznikl jeho konzulát, úřadovna, místo pro návštěvy. V Nepálském konzulátu jste mohli až do roku 2015 získat i vízum do Nepálu, informace o trecích či aktuální situaci v Nepálu.

Pak se s postupem let měnilo mnohé. Vlády, zákony, podmínky pro podnikání v našich profesích a bohužel i naše osudy.

V současné době nejsme už jedna firma, ale stále naplňujeme obsah svého jména, které neseme od roku 1998. Jsme centrum pro outdoor, cestování a horolezectví. Z Namche - Outdoor, Travel & Climbing Center se stalo sdružení několika spolupracujících firem, které pod sebou zahrnuje:

 

  • Namche Stores s.r.o. - prodejnu vybavení do přírody, na cesty, pro lezení i horolezectví a samozřejmě pro skialpinismus. Poskytujeme kompletní skialpinistický servis. V půjčovně vás vybavíme na letní i zimní aktivity.

 

  • HO Namche, z.s.- horolezecký oddíl s lezeckou školou, která pořádá pravidelné tréninky na stěně, kurzy na skalách, výlety pro děti i letní dětské tábory. A to vše pro děti i dospělé.

 

  • CK Namche - koncesovanou cestovní kancelář, kde vás naučíme bezpečnému provozování letních i zimních horských sportů. A pokud se nechcete učit, ale jen si užívat túry a výlety pod vedením zkušených horských vůdců, jsme tu taky pro vás. Kdo? No přece tým nadšených lidí, kteří dělají svoji práci s láskou a veškerou odborností. Pokud potřebujete vyložene horského profíka, máme pro vás zkušené horské vůdce (s mnoha lety praxe a vzděláním horských vůdců dle standardů UIAGM). Jejich cílem je nadstandardní servis a individuální vedení lidí v horách.

 

 

Proč Namche?

Namche Bazar je šerpská vesnice v Nepálu. Leží ve výšce 3400 metrů v údolí Solo Khumbu, domy jsou vystavěné na terasách ve velmi prudkém svahu. Každou sobotu se v Namche konají trhy, na kterých se schází obyvatelé celého údolí, aby nakoupili vše potřebné. Přicházejí na ně také Tibeťané, kteří na jacích přivážejí sůl, koberce a další důležité zboží. Namche není jen obchodním místem, je důležitým centrem v údolí, místem setkávání, důležitou křižovatkou na cestě do hor. Toto se stalo i naším krédem. Poskytnout lidem vše potřebné, co souvisí s aktivitami v horách, ať už se jedná o vybavení, servis nebo radu.